V Prievidzi sa živo diskutovalo s predstaviteľmi vedenia Matice slovenskej

Dom Matice slovenskej v Prievidzi zorganizoval v stredu 27. mája 2015 besedu s 1. podpredsedom Matice slovenskej Jozefom Šimonovičom a správcom Matice slovenskej a šéfredaktorom Slovenských národných novín Marošom Smolecom.

v-prievidzi-sa-zivo-diskutovalo-s-predstavitelmi-vedenia-matice-slovenskej-1

Hostí srdečne privítal a besedu otvoril riaditeľ Domu MS Vlastimil Uhlár.

V otvorenej diskusii sa matičiari zaujímali nielen o detaily vyšetrovania matičných káuz, ale vyjadrili aj značné znepokojenie nad tým, ako sa vo verejnoprávnej slovenskej televízii nedodržujú zákonom stanovené princípy verejnoprávnosti.

Zaznelo aj rozhorčenie nad častým porušovaním noriem spisovného jazyka v mediálnom prostredí, ktoré ovplyvňuje najmä mladú generáciu. Z pléna zazneli viaceré konštruktívne pripomienky a návrhy riešení, ktoré si predstavitelia vedenia MS so záujmom vypočuli.

Správca MS prítomných takisto informoval o šetriacich opatreniach, vďaka ktorým sa podarilo stabilizovať situáciu Matice a predstavil víziu fungovania MS a jej smerovanie v najbližších rokoch.

Jozef Šimonovič sa obrátil na matičiarov s výzvou „Pomôžme si sami!“, v rámci ktorej môže každý darovať Matici slovenskej príspevok vo výške desať eur. Dodal, že vyzbierané finančné príspevky a dary, budú použité výlučne na potreby regionálnej kultúry, teda matičného života v regiónoch po celom Slovensku.

Takmer dvojhodinovú plodnú diskusiu zakončil Jozef Šimonovič básňou Mikuláša Kováča „O reči“.

Pri príležitosti 170. výročia založenia Slovenských národných novín sa v ten istý deň uskutočnila v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi aj prednáška a prezentácia SNN v podaní ich šéfredaktora – Maroša Smoleca. Štúrovské texty a texty v bernolákovčine recitoval Jozef Šimonovič.

Share Button